Návod na zrcátko

V dnešním návodu si vyrobíme malý praktický dárek, který nesmí chybět v žádné dámské kabelce – zrcátko.

Co budeme na výrobu potřebovat?

  • zrcátkový polotovar
  • polymerovou hmotu různých barev (bílá nutná) - třeba FIMO
  • vykrajovátka různých velikostí, buď kolečka nebo čtverečky a vykrajovátko velikosti zrcátka strojek na nudle nebo váleček
  • texturovací houbička (kousek molitanu, hrubý smirkový papír aj.)

Co vše budeme k tvoření potřebovat

Z Polymerové hmoty tvarujeme „mrkvičky“ – od každé barvy čtyři až pět kusů, při použití tmavších barev, prokládejte hodně bílou. Je lepší když má každá mrkvička jinou velikost, pak jsou i výsledné proužky různě široké. Mrkvičky skládejte vedle sebe tak, jak vidíte na obrázku – střídavě širším a užším koncem k sobě. Barevné úseky neopakujte, výsledek bude zajímavější. Při skládání přemýšlejte, jak budou vypadat barvy vedle sebe po smíchání (např. nedáváme fialovou vedle zelené, žlutou vedle fialové apod. – pokud si nejste jistí, zkuste si kousky hmoty smíchat spolu v ruce).

Mrkvičky jemně přitiskněte k sobě a vložte do strojku vertikálně. Projeďte na střední nastavení.

 

    

 

Plátek vždy skládejte na sebe – barvu na barvu. Vkládejte do strojku hranou napřed, abyste se vyhnuli vzduchovým bublinám v hmotě. Barvy se budou do sebe postupně „zapíjet“. Projíždíme, dokud nejsme spokojení. Je lepší zvolit více kontrastní barvy, aby výsledný efekt více vyniknul.

 

    

 

Nyní vezmeme vykrajovátka různých velikostí a vykrajujeme (v tomto případě) kolečka. Snažíme se vykrajovat vždy do jiné barvy a kolečka mezi sebou prohazujeme, otáčíme, prokrajujeme, vykrajujeme i větší celky, dokud nejsme spokojení. Pokud se nám plátek líbí, přikročíme k zahlazení (popsáno níže).

 

      

 

Druhou variantou jak plátek oživit je, kombinovat s jinou barvou. Já si vybrala černou. Kolečka vykrajujeme z barevného plátku a vkládáme do černého (č Kolečka vykrajujeme z barevného plátku a vkládáme do černého (či jinak barevného), černá kolečka nevracíme zpět.

 

    

 

Prohazujeme kolečka, dokud nejsme spokojení – pro lepší orientaci si vykrajovátkem naznačíme, který kus se nám na zrcátko vejde. Pokud se nám plocha takto líbí, vezmeme si papír (může být i pečící) a krouživým pohybem zahlazujeme kolečka do hmoty. Na obrázku je vidět plocha, kde jsou kolečka zahlazená a kde ještě ne.

 

    

 

Pokud chceme motiv ještě oživit, můžeme si vzít jednu kontrastní barvu (většinou bíla nebo černá) a vykrojíme pár koleček a vložíme do motivu. Taktéž pokud se motiv někde úplně nepovedl (viz. šipky na fotografii) můžeme ještě motiv vykrojit a poopravit. Znovu zahladíme. Vezmeme si vykrajovátko o velikosti zrcátka a motiv vykrojíme. Podebereme plochým nožem.

 

    

 

Opatrně z jedné strany vložíme na zrcátko, aby se nám neudělala pod plátkem vzduchová bublina, poopravíme motiv, můžeme ještě vykrojit další části, se kterými nejsme spokojení a zahladíme otisky a nerovnosti opět přes papír. Zrcátko můžeme takto nechat a po upečení vyleštit, nebo si vezmeme texturovací houbičku a motiv podupeme po celé ploše. Na fotografii je vidět část hladká a část texturovaná. Texturou většinou zmizí nějaké nepřesnosti a motiv se do sebe více vpije. Nemáte taky další práci broušením drobné špíny a leštěním. Upečeme dle návodu na polymerové hmotě.

 

    

 

Po vychladnutí motiv opatrně sloupneme a přilepíme buď gelovým vteřinovým, nebo dvousložkovým lepidlem.

 

 

Zde je možná další varianta, mít dva pruhované plátky – jeden barevný a druhý tlumenějších barev – například odstíny hnědé s bílou a vzájemně mezi sebou tyto dva plátky prohazovat (na zrcátku B. je hnědý proužkovaný plát a do něj jsou vkládána barevná kolečka, na zrcátku A. jsou prohazována barevná kolečka mezi sebou v vloženo pár koleček z hnědého plátku).

Jinou variantou jsou vykrajované čtverečky – zrcátko D. je vykrajované, dokud není podklad úplně vykrojený, zrcátko C. je vykrajované jen částečně.

Z plátku A. a B. mi zbylo ještě hodně hmoty, proto jsem použila techniku vložení do jiné barvy – viz. zrcátko E.

 

 

Tato technika má spoustu možností využití a já doufám, že se Vám bude líbit jako mě.

Vaše Kakou

 

Fimo hmota sortiment

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení