Rozhovor s Ditou Fleischlingerovou

K rozhovoru jsme si pozvali Ditu Fleischlingerovou, se kterou jsme si povídali o tom, jak byli těžké začátky, proč se soustředí na výrobu šperků z pryskyřice a proč jsou Češi konzervativní.

 

dita

Dito, mohla byste se čtenářům představit?
Žijeme s manželem v Brně v menším domečku se zahrádkou. Po maturitě jsem několik let pracovala v administrativě a od roku 1993 jsme s mým manželem podnikali přes 20 let v naší firmě v oboru mezinárodního zasílatelství. Od mala jsem měla ráda vše, co se týkalo umění, módy, zvířat a přírody vůbec. Při svém dospívání jsem vyzkoušela mnoho koníčků, například malování, balet, divadlo, šití, vyšívání, pletení, naučila se hrát na kytaru a několik let jsem zpívala s kapelou. Velmi ráda čtu beletrii, hlavně životopisy a snažím se zajímat o dění u nás v České republice, ale i ve světě. Jsem velkým milovníkem koček, kterých máme momentálně celkem pět nalezenců, adoptovaných z útulků. Myslím si, že jsem člověk, pro kterého je každá příležitost seznámit se s něčím novým výzva, jak svůj dosavadní život obohatit o další poznání.

 

 

Jaké byly vaše začátky?
Šperky jsem začala vyrábět původně pro sebe. Vždy jsem se ráda zdobila a tak už před revolucí jsem si vytvářela různé jednoduché maličkosti na doplnění mého oblečení: Barvila betky a sponky do vlasů, vyráběla ozdůbky z moduritu. Po revoluci se na trhu objevilo mnoho nových a zajímavých materiálů, které dříve nebyly, které mne hned zaujaly a už se mi množily nápady… A tak jsem se do toho jednoho dne pustila. Návody, jak s materiály pracovat jsem si našla na internetu a samozřejmě, první výtvory byly, jak se říká: Pokus, omyl… Za nějaký čas jsem se zdokonalila. O mé výrobky začal být zájem v mém okolí. Rozhodla jsem se, že to s výrobou šperků zkusím a rozšířila si živnost na toto řemeslo. Velkou oporou pro mne v tomto byl a stále je můj manžel, který mojí práci věřil a vždy mě v ní podporoval. Od roku 2007 jsem se tak stala oficiálně výrobcem šperků…

 


 
Co byste doporučila našim čtenářům, kteří by chtěli s výrobou šperků začít?
Hlavně se nebát. Jít za svým snem, i když se ze začátku vše nepodaří. A také šperky vyrábět srdíčkem, ne podle návodů nebo nápadů, které už někdo vymyslel. Musí to jít z Vás, jinak nebude výsledek nikdy stoprocentní.

 


 
Víme, že se specializujete na používání pryskyřice, je to složité?
Při prvních výrobcích, je to asi před osmi lety, jsem byla i „nešťastná“, jak moc je tento materiál choulostivý a živý. Má tendenci přetékat, musí se dobře smíchat obě složky v přesném poměru… Mockrát jsem už od něj chtěla upustit, ale díky němu se mi otevřely nové možnosti, nové nápady, jak ho zkombinovat například s minerály v naprosto netradičním spojení. I dnes se stane, že pryskyřice neposlouchá, tak jak bych zrovna potřebovala. Ale když to překonám, myslím, že výsledek je tou pravou odměnou. U pryskyřice je zásadní pravidlo: Nespěchat a mít trpělivost…

 


 
Kdo je váš typický zákazník?
Určitě jsou to ženy, které se nebojí být něčím výjimečné. Rády se zdobí, jsou upravené a hezky oblečené. Mám však i hodně stálých zákazníků mužů, kteří velmi oceňují originalitu mých výrobků a dělá jim radost obdarovávat mými šperky svoji ženu nebo přítelkyni.

 

 

Jaký máte názor na vkus Čechů? Jsou konzervativní nebo se dokáží i odvázat?
V tom trochu navážu na předešlou otázku. Dle mých zkušeností jsou muži mnohem odvážnější a nemají rádi na svých ženách jednotvárnost, baví je výrazné barvy a jednoznačně se originality nebojí. České ženy jsou rozhodně konzervativnější a moc si v tomto směru nevěří. A je to, bohužel, vidět všeobecně v módě. Často si stýskám, jak krásně oblékané byly ženy za první republiky. Aby vypadaly půvabně, věnovaly tomu spoustu času a ten dnešní ženy nechtějí obětovat. Často při prodeji slýchám: Mně se vaše šperky moc líbí, ale já je neumím nosit, nebo: Já mám jedny náušnice a ty nesundávám, nemám na to ráno čas… O to více mne těší, když se setkám se vkusně oblečenou dámou, která se nebojí své oblečení doladit i větším šperkem z mojí dílny.

 

 

Kde hledáte inspiraci?
Na to se mne ptá hodně zákaznic. Inspirace je všude kolem nás, je to pro mne hezký slunečný den, pohoda a také hudba. Při výrobě si vždy pouštím muziku. Ne tu klasickou, jak by si mnozí mohli myslet, ale především klasické rockové kapely. A pak už to jde samo …

 


 
Jaké šperky si dnes lidé kupují a jaké jsou trendy?
Pokud jde o moje výrobky, jsou to většinou drobnější šperky, soupravy s drobnějšími náušnicemi a náramky, které jsou v posledních letech hodně oblíbené.

 

 
Co berete jako svůj zatím největší úspěch?
Vše je pro mne velkým úspěchem. Každý prodej, každá pochvala, každý nový zákazník… Podnikám v tom, co je mi blízké. Moje živnost je pro mne zároveň koníčkem a mé šperky se líbí a to je asi ten největší úspěch.

 


 
Co plánujete na tento rok za novinky?
Tento rok pomalu končí a poslední měsíce jsem věnovala velkou část svého času tvorbě a spuštění mého nového e-shopu. Pokud bude příznivá situace, od 27. listopadu budu své výrobky osobně nabízet u nás v Brně na adventních trzích. Pro výrobu nových věcí tedy moc času nezbývá, ale přesto bych chtěla ještě stihnout nové náhrdelníky s použitím krásných minerálů, které jsem si před časem pořídila a už se na jejich zapracování do šperků moc těším.

 

 

Jak se vám daří? Vaše šperky často nabízíte na veřejných akcích, které jsou nyní pozastavené. Nedávno jste spustila e-shop, je to obstojná náhrada prodeje?
Letošní rok je pro mne velmi těžký. Většina prodejních akcí byla zrušena, a tedy jsem absolvovala pouze tři akce v Brně na náměstí Svobody. Každým rokem se účastním mnoha jarmarků a vždy se na ně velmi těším. Baví mě osobní kontakt s lidmi a myslím, že i pro mé zákazníky je to příjemnější forma nákupu než přes internet. Výrobek si mohou osobně prohlédnout, vyzkoušet, případně jim mohu nabídnout jiné varianty a úpravy. I sebedokonalejší fotografie a popis šperku se tomu nikdy nevyrovná. Přesto, právě z důvodu pozastavených prodejních akcí a absencí prodeje, jsme se společně s mým manželem rozhodli vytvořit a spustit e-shop. Na jeho realizaci pracuje především můj manžel už od jarních měsíců a teprve začátkem měsíce října jsme jej uvedli do provozu. Nějaké prodeje už uskutečněny byly, ale náhrada za prodej na jarmarku to rozhodně zatím není. Ještě je třeba e-shop zviditelnit prostřednictvím reklam a pak se to snad rozeběhne. Věřím, že příští rok se momentální situace s Covidem-19 zklidní a budu mít opět možnost setkávat se se svými příznivci osobně v Brně, ale i na jiných místech naší republiky.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení