FIMO hmota - Otázky a odpovědi, co jste potřebovali vědět

Fimo hmota je stále oblíbená a žádaná. Za více než 10 let prodeje jsme nasbírali řadu otázek, které nyní přinášíme do souhrnného článku. Nenašli jste na něco odpověď? Neváhejte se zeptat.

 

Jak dlouho schne FIMO hmota?

Obecně se všechny polymerové modelovací hmoty vytvrzují buď zapékáním v troubě nebo vysycháním na vzduchu. Polymerové modelovací hmoty schnou 24–72 hodin, podle druhu hmoty a tloušťky modelovaného výrobku. FIMO hmota je však specifická tím, že se nenechává vysychat na vzduchu, ale je však potřeba ji vždy zapékat. Vytvrzování je pak dokončeno až po úplném vychladnutí. Při 110°C tedy v troubě schne Fimo hmota asi 30 minut.

fimo-hmota-tvoreni

Jak upéct FIMO hmotu?

FIMO hmotu zapékejte v elektrické troubě při teplotě 110 °C cca 20-30 minut. Při vyšší teplotě můžete hmotu spálit nebo zežloutnout, nižší teplota zase zapříčiní nedopečení hmota. Ta pak zůstane velmi křehká a bude se snadno lámat. Mějte však na paměti, že každá trouba peče jinak. Rozhodně však nepoužívejte plynovou troubu. Plynové trouby totiž nemají dobrou regulaci a hrozí riziko připálení nebo nedopečení hmoty. Pokud si hlídáte spotřebu energie, použít můžete i malou stolní troubu.

 

Jak vytvrdit FIMO?

FIMO hmotu můžete vytvrdit pomocí zapečení v elektrické troubě při teplotě 110 °C cca 20-30 minut. Při vyšší teplotě můžete hmotu spálit nebo zežloutnout, nižší teplota zase zapříčiní nedopečení hmota. Ta pak zůstane velmi křehká a bude se snadno lámat. Mějte však na paměti, že každá trouba peče jinak. Rozhodně nepoužívejte plynovou troubu. Plynové trouby totiž nemají dobrou regulaci a hrozí riziko připálení nebo nedopečení hmoty. Pokud si hlídáte spotřebu energie, použít můžete i malou stolní troubu. Myslete také na to, že vytvrzování je dokončeno až po úplném vychladnutí.

 

Čím malovat na FIMO hmotu?

K malováni na FIMO hmotu můžete použít akrylové nebo olejové barvy, ale také inkousty, fixy nebo popisovače. Pro začátečníky jsou nejvhodnější právě akrylové barvy, vhodná také aplikace kovových plátků nebo kousků barevných fólií.

 fimo hmota tvoření

Jak vypálit FIMO hmotu?

FIMO hmotu vypalte v troubě při teplotě 110 °C cca 20-30 minut. Při vyšší teplotě můžete hmotu spálit nebo zežloutnout, nižší teplota zase zapříčiní nedopečení hmota. Ta pak zůstane velmi křehká a bude se snadno lámat. Mějte však na paměti, že každá trouba peče jinak. Rozhodně nepoužívejte plynovou troubu. Plynové trouby totiž nemají dobrou regulaci a hrozí riziko připálení nebo nedopečení hmoty. Pokud si hlídáte spotřebu energie, použít můžete i malou stolní troubu. Myslete také na to, že vytvrzování je dokončeno až po úplném vychladnutí.

 

Jak změkčit FIMO hmotu?

Pokud FIMO hmotu neskladujete tak, jak máte, může se stát, že vám hmota ztvrdne. To však ještě neznamená, že hmotu musíte vyhodit. Na zatuhlé hmoty existují speciální přípravky, pomoct si však můžete i prostředky běžně dostupnými v každé domácnosti. Nejprve hmotu prohněťte a pokud stále nepovoluje, pomozte si pár kapkami vlasového oleje či dětského olejíčku. Pokud hmota ani po následném hnětení nepovolí, nastrouhejte ji na kuchyňském struhadle. Tím porušíte její strukturu a hmota bude při následném hnětení zase jako nová.

 

Jak uchovat FIMO hmotu?

Otevřenou polymerovou hmotu je nejlepší skladovat v plechových dózách s dobře těsnícím víčkem. Můžete ji ovšem uchovávat v PE sáčcích, dobře vám poslouží i potravinářská fólie nebo alobal. Aby vám takto zabalená hmota vydržela co nejdéle, je dobré ji uzavřít do plastové krabičky s víkem a podložit pečícím papírem.

 

Co vyrobit z FIMO hmoty?

Použití FIMO hmoty je neskutečně variabilní a dá se s ní skutečně čarovat. Vyrobit můžete téměř cokoliv – od nejrůznějších šperků, přes bytové doplňky a nádobí až po dekoraci skla. Velmi oblíbené jsou především náramky a barevné postavičky pro děti. FIMO hmotu však můžete použít i k potahování jiných materiálu. Zrecyklujte třeba prázdnou pet lahev tím, že ji FIMO hmotou potáhnete a máte krásný květináč, který bude i stylovým bytovým doplňkem. Inspiraci k tvoření hledejte v návodech.

fimo hmota tvoření

 

Co je to polymerová hmota?

Polymerová hmota je speciální druh plastické hmoty, který poslední dobou nabývá na popularitě především mezi kreativními lidmi a umělci. Není taky divu. Práce s polymerovou hmotou je velmi snadná a jediné, co k práci s ní potřebujete, je pár jednoduchých nástrojů a trochu kreativity.

 

Jak slepit FIMO hmotu?

Na slepení FIMO hmoty je ideální dvousložkové lepidlo, v případě nouze vám postačí i klasické vteřinové lepidlo.

 

Jak skladovat FIMO hmotu?

Otevřenou FIMO hmotu je nejlepší skladovat v plechových dózách s dobře těsnícím víčkem. Můžete ji ovšem uchovávat v PE sáčcích, dobře vám poslouží i potravinářská fólie nebo alobal. Aby vám takto zabalená hmota vydržela co nejdéle, je dobré ji uzavřít do plastové krabičky s víkem a podložit pečícím papírem.