Jak na navlékání korálků - příručka pro začátečníky

Navlékání korálků je zábavný a kreativní způsob výroby vlastních šperků, doplňků a dekorací. K vytvoření různých šperků a dekorací můžete použít různé druhy korálků  (například skleněné, dřevěné, kovové nebo plastové), a komponent pro navlékání ( drát, nit, šňůru nebo gumičku).

 smajlik

K navlékání korálků budete potřebovat:

 https://www.ceske-koralky.cz/user/documents/upload/gallery/IMG_6067%20(St%C5%99edn%C3%AD).JPG

 

Jak postupovat?

 1. Vyberte si korálky a navlékací materiál – můžete kombinovat různé druhy korálků a navlékacího materiálu. Ujistěte se, že je navlékací materiál je dostatečně dlouhý, aby se na ni vešly všechny korálky. Nechte dostatečnou rezervu na uvázání nebo připevnění spony. Ujistěte se, že navlékací materiál má dostatečnou tloušťku (aby bylo možné korálky provléct), a dostatečnou silu (aby bezpečně udržel šperk). Při provlékání šňůrky korálky si můžete pomoci jehlou.
 2. Ustřihněte provázek a zavažte konec - Nůžkami ustřihněte provázek na požadovanou délku a na jednom konci uvažte uzel nebo smyčku, aby korálky nesklouzly. Pokud používáte drátek a chcete si vyrobit náhrdelník nebo náramek, můžete na jeden konec připevnit také zapínání nebo mačkaný korálek. Chcete-li připevnit krimpovací korálek, provlékněte drát krimpovacím korálkem a sponou a poté zpět krimpovacím korálkem. Pomocí kleští zmáčkněte krimpovací korálek naplocho a ustřihněte přebytečný drát.
 3. Navlékněte korálky - korálky jednu po druhém v požadovaném pořadí a vzoru začněte navlékat. Pro uznadnění navlékání můžete použít jehlu. Dbejte na to, aby byly korálky pěkně u sebe, u složitějších vzorů není pak snadné je dát dohromady. Mezi korálky můžete přidat mezikroužky nebo přívěsky.
 4. Dokončete šperk, utvořtě druhý konec - Až navléknete všechny zajistěte druhý konec navlékacího materiálu. V závislosti na typu šňůrky můžete uvázat uzel nebo smyčku, případně připevnit zapínání nebo zamačkávací korálek. Pokud uvážete uzel, ujistěte se, že je dostatečně pevný a bezpečný. Pokud připevňujete sponu nebo krimpovací korálek, postupujte stejně jako v kroku 2. Pro větší bezpečnost můžete na uzel nebo krimpovací korálek přidat kapku lepidla nebo bezbarvého laku na nehty.

 

Na co navlékat korálky?

 • Silonový vlasec je jistota, je dostatečně pevný a netřepí se, proto je jedním z nejpoužívanějších návlekových materiálů. Hodí se k navlékání všech typů korálků, podle účelu jen vyberete ideální tloušťku. Vlasec je poměrně pevný materiál, který lehce pruží a má jistou tendenci držet si tvar.
 • Polyesterová šňůra je vhodná pro navlékání větších a těžších korálků. Šňůrka je měkká a poddajná, není elastická a nepruží, takže se dobře ohýbá a uzluje. Nevýhodou jsou třepivé konce, které ztěžují navlékání korálků.
 • Nylonové nitě jsou měkké a poddajné, ale na rozdíl od polyesterových šňůr jsou elastické. Hodí se pro navlékání drobných korálků a pro výrobu náramků s uzlem.
 • Pruženka se hodí pro začátečníky nebo děti, protože je pružná a jednoduchá na použití, avšak má omezenou životnost a je obtížná na navlékání drobných korálků.
 • Bavlněná voskovaná šňůrka je univerzálnější a dobře se hodí na navlékání korálků s větší dírkou nebo těžších a mohutnějších korálků. Nevýhodou může být její náchylnost k rozpadnutí a třepení se při navlékání.
 • Bižuterní lanko je vhodné pro výrobu návleků korálků různých druhů, je pevné a snadno se s ním pracuje, avšak je náchylné k poškození a vyžaduje nářadí a komponenty.
 • Kožený řemínek se používá k zavěšování přívěsků a na výrobu pánských šperků. Ploché kožené řemínky jsou populární k zavěšování přívěsků, zatímco kulaté jsou vhodné pro elegantnější šperky. Nevýhodou kožených řemínků je, že jsou relativně silné a vyžadují korálky s velkými dírkami a základní nářadí k přidání zapínání.
 • Pryžová šňůra se vyrábí v mnoha různých variantách, je vhodná pro navlékání korálků s většími dírkami a na zavěšování přívěsků.
 • Paměťový drát se vyznačuje svou tvrdostí a pamatuje si svůj průměr, což umožňuje výrobu jednoduchých náramků, prstýnků a náhrdelníků bez potřeby zapínání. Na druhou stranu je tvrdý a vyžaduje pořádné štípačky na jeho správné zakončení.
 • Dráty nabízíme v různých průměrech, barvách a materiálech a jejich použití závisí na síle, materiálu a tvrdosti. Tenké a měkké dráty se používají na výrobu korálkových ozdob a vyplétání menších drátěných konstrukcí, zatímco silnější a tvrdší dráty jsou vhodné pro výrobu základních konstrukcí drátovaných šperků a větších dekoračních předmětů. Nelakovaný měděný drát se často používá jako konstrukční materiál pro cínované šperky.

 

Otázky a odpovědi

Jak zakončit náramek z korálků?

Existují tři základní možnosti, jak zakončit náramek z korálů

 1. nejjednodušší je utahovací uzle bez použití bižuterních komponentů- těch uzlů doporučujeme cca 10
 2. další možností je nejlépe uvázat rybářský uzel a vázat na ně komponenty : karabinka, šroubová záponka, magnetická atd. - vyberte si v sekci bižuterní zapínání
 3. alternativně lze udělat na nálevkovém materiálu očko a zamáčknout rokajlem a do očka dát opět jakoukoliv záporku