Jak na navlékání korálků - příručka pro začátečníky

Navlékání korálků je zábavný a kreativní způsob výroby vlastních šperků, doplňků a dekorací. K vytvoření různých šperků a dekorací můžete použít různé druhy korálků  (například skleněné, dřevěné, kovové nebo plastové), a komponent pro navlékání ( drát, nit, šňůru nebo gumičku).

 smajlik

K navlékání korálků budete potřebovat:

 https://www.ceske-koralky.cz/user/documents/upload/gallery/IMG_6067%20(St%C5%99edn%C3%AD).JPG

 

Jak postupovat?

  1. Vyberte si korálky a navlékací materiál – můžete kombinovat různé druhy korálků a navlékacího materiálu. Ujistěte se, že je navlékací materiál je dostatečně dlouhý, aby se na ni vešly všechny korálky. Nechte dostatečnou rezervu na uvázání nebo připevnění spony. Ujistěte se, že navlékací materiál má dostatečnou tloušťku (aby bylo možné korálky provléct), a dostatečnou silu (aby bezpečně udržel šperk). Při provlékání šňůrky korálky si můžete pomoci jehlou.
  2. Ustřihněte provázek a zavažte konec - Nůžkami ustřihněte provázek na požadovanou délku a na jednom konci uvažte uzel nebo smyčku, aby korálky nesklouzly. Pokud používáte drátek a chcete si vyrobit náhrdelník nebo náramek, můžete na jeden konec připevnit také zapínání nebo mačkaný korálek. Chcete-li připevnit krimpovací korálek, provlékněte drát krimpovacím korálkem a sponou a poté zpět krimpovacím korálkem. Pomocí kleští zmáčkněte krimpovací korálek naplocho a ustřihněte přebytečný drát.
  3. Navlékněte korálky - korálky jednu po druhém v požadovaném pořadí a vzoru začněte navlékat. Pro uznadnění navlékání můžete použít jehlu. Dbejte na to, aby byly korálky pěkně u sebe, u složitějších vzorů není pak snadné je dát dohromady. Mezi korálky můžete přidat mezikroužky nebo přívěsky.
  4. Dokončete šperk, utvořtě druhý konec - Až navléknete všechny zajistěte druhý konec navlékacího materiálu. V závislosti na typu šňůrky můžete uvázat uzel nebo smyčku, případně připevnit zapínání nebo zamačkávací korálek. Pokud uvážete uzel, ujistěte se, že je dostatečně pevný a bezpečný. Pokud připevňujete sponu nebo krimpovací korálek, postupujte stejně jako v kroku 2. Pro větší bezpečnost můžete na uzel nebo krimpovací korálek přidat kapku lepidla nebo bezbarvého laku na nehty.