Návod na korálkování: Náhrdelník technikou Gizmo

Náhrdelník vznikl s pomůckou pro tvorbu s drátkem – Coiling Gizmo. Začala jsem nejprve podle návodu na obalu a postupně jsem používala při motání drátků i různé druhy drobných korálků což už návod neobsahoval no a tak nějako to začalo…

 

 Finální podoba náhrdelníku

 

Použitý materiál

  • měděný drátek 0,3 – 0,4mm
  • broušené korálky ( ohňovky ) vel. 3mm
  • ketlovací jehly ( 8-10 ks )
  • řetízek (20cm )
  • karabinka a dvojitý kroužek

K výrobě náušnic navíc afroháčky. Všechny bižuterní komponenty s platinovým nebo stříbrným povrchem.

 

Pomůcky: Coiling Gizmo, podložku a základní sadu kleští ( štípací, mačkací a ketlovací ).

Obměna: použijte jinou barvu drátku a k tomu odpovídající odstín korálků s pokovem.

Obtížnost: 2. /**

 

Výroba komponentů

První a druhý krok návodu na náhrdelník

 

Pro výrobu komponentů k náhrdelníku upevněte Gizmo ke stolu a začněte namotávat drátek. Budete potřebovat celkem 8 drátěných komponentů s broušenými korálky. „Říkám jim housenky“ Délka drátku na jednu „housenku“ je 1,20m a počet korálků velikosti 3mm je dvanáct. Omotejte konec drátku ke kovové kličce středního průměru a točte. (obr. 1)

 

Postupně přidejte všechny korálky nemusí to být pravidelně, dbejte spíš na to, aby byly otočky pěkně u sebe. (obr. 2)

 

Třetí a čtvrtý krok návodu na korálkování

 

Vzniklá špona asi je 3-4cm dlouhá, zbytek drátku na koncích odštípněte (obr. 3) a konce zahněte dovnitř pomocí mačkacích kleští. (obr. 4)

Vezměte si ketlovací jehlu a dutou šponu na ni pěkně navlékněte. Z druhé strany ketlovacími kleštěmi udělejte očko a přitom šponu trochu smrskněte. Očko musí být o něco větší než vnitřní průměr, jinak se vyvlékne. (obr. 5)

 

Tip: Můžete drátek i trochu v rukách vytvarovat do oblých linií.

 

Pátý a šestý krok korálkování

 

Druhý komponent vytvoříme dvojím namotáním drátku na kličku nejprve s malým průměrem. Délka drátku zůstává zhruba stejná 1,20m. Namotejte osmi centimetrového tenkého hada (obr. 6) Konce začistěte, nevlékněte na třicet centimetrů dlouhý drátek a ten znovu připevněte na kličku Gizmo s tlustým průměrem (obr. 7)

 

Sedmý a osmý krok návodu na výrobu náhrdelníku

 

Druhé namotání začneme i ukončíme pouze omotáním drátku. A pak otočíme i šponu na dvě až tři otočky. Vznikne druhý komponent já říkám „šnek.“ (obr. 8-9). Konce těchto šneků opět začistěte stejným, výše popsaným způsobem. „Šneků“ bude potřeba 7 kousků a použijeme je mezi jednotlivé „housenky“, aby nám krásně schovaly spoje. (obr. 10)

 

Devátý a desátý krok korálkování

 

Drátěné špony vzniklé tímto způsobem se dají jen těžko rozmotat, jinými slovy dobře drží svůj tvar.

 

Část 2. Zkomponování náhrdelníku a náušnice

 

Spojte očka všech jehel na osmi drátěných komponentech dohromady a sestavte přední – hlavní motiv náhrdelníku. Zádní část tvoří řetízek a na jednom jeho konci přidělejte malou karabinku a dvojitý kroužek. (obr. 11)

 

Návod na korálkování  - obrázek 11 a 12

 

Na výrobu náušnic použijte stejný způsob přípravy komponentů až na to, že konec jehly spojíte s afroháčkem a na její druhý konec dejte korálek. (obr. 12).

 

Autorka návodu: Anička Mikešová

 

 Tvořte návody na korálkování