Rozhovor se Sylvií Majerovou

K dnešnímu rozhovoru jsme si pozvali uměleckou šperkařku Sylvii Majerovou. Povídali jsme si o začátcích, vztahu k životnímu prostředí, vkusu Čechů, hledání inspirace, trendech a výzvách.
 
 
 
Sylvie, mohla byste se čtenářům představit?
Jsem šperkařka, která vyrábí šperky z drahých kovů (zejména stříbra a zlata) a přírodních drahých kamenů. Vytvářím originální šperky, které jsou výrazné použitím barevných drahých kamenů a netradičním zpracováním. Každý kus tvořím jako originál. Moje práce je mou radostí.
foto profil
 

Jaké byly vaše začátky? Jak jste se od zahradní architektury dostala k výrobě šperků?
Začátky byly plné překvapení. I když touha tvořit šperky se u mě objevila už na základní škole, zvolila jsem místo odborného vzdělání všeobecné gymnázium, a pak Zahradní a krajinářskou architekturu. Šperky jsem začala vyrábět původně pro sebe jako zpestření mateřské dovolené. Pak následovalo intenzivní samostudium literatury, hodně pokusů a rozhodnutí. U šperků jsem již zůstala a vědomosti ze zahradní architektury využívám ve volném čase při budování vlastního životního prostoru.

Jaké jsou vaše oblíbené techniky výroby? Jaké šperky nejraději vyrábíte?
Nejčastěji používám lití do ztraceného vosku. Chvíle, kdy se celý budoucí šperk modeluje z vosku, jsou ty nejvzácnější. Jsou to chvíle klidu a meditace, odpadá stres práce s drahým kovem a maximálně se koncentruji a napojuji se na vybraný drahý kámen.
Velmi ráda vyrábím prsteny, jsou to velmi osobní šperky. Šperky, které si kupujeme pro sebe, protože se na ně můžeme těšit pohledem celý den. Také ráda vyrábím výrazné (a asymetrické) náušnice, ty ale nejsou pro každého. Ale každý šperk má své kouzlo a určení. Těžko se říká, co dělám nejraději.

Zaujala nás vaše odpovědnost k životnímu prostředí a ekologii. Jak to vnímáte v pohledu se šperkařstvím? Používáte recyklované materiály atd?
Myslím, že toto téma je důležité v každém oboru a vůbec v celém lidském životě. Snažím se udělat maximum, co můžu. Materiál (odpady drahých kovů) si nechávám recyklovat, dbám na čistotu odpadních vod, můj ateliér je v nízkoenergetické budově. Také upřednostňuji práci se stříbrem před zlatem - jeho těžba velmi zatěžuje a poškozuje krajinu. Ale samozřejmě žádná výroba nemůže být 100% ekologická, při každé výrobě vznikají vedlejší produkty. Co považuji za nejvíce stěžejní, je zodpovědnost při výběru a nákupu zejména šperků a módy. Když si pořizujeme cokoliv, měla by to být věc, která nás oslovuje a kterou budeme rádi několik let nosit, případně nás bude provázet celý život a následně ji můžeme s klidným srdcem darovat. Největší zátěží pro životní prostředí je plýtvání ve všech ohledech. Proto radím klientkám, aby si koupily jednu kvalitní třeba i dražší věc/šperk, který budou rády dlouho nosit. 


Je těžké se v dnešní době uživit prodejem šperků?
To je relativní. Pokud člověk dělá svou práci s dobrým záměrem, nadšením a přesvědčením, tak se lze uživit téměř čímkoliv. Někdy to je těžší, jindy lehčí, ale uživit se určitě dá.

Kdo jsou vaši klienti?
Většinou to jsou ženy, které o sobě přemýšlí. Hledají k sobě vhodné doplnění, osobní šperk, talisman, něco, co je bude rozveselovat a přinese vyšší smysl v každodenním životě. Mými klientkami jsou ženy převážně z Evropy, nejvíce Češky a Slovenky.
Samozřejmě přichází i muži, ať už na popud partnerky nebo sami od sebe. Většinou pořizují šperk jako dárek nebo sami pro sebe a na rozdíl od žen mají přesnou představu co chtějí a potřebují a nelitují investovat jakoukoliv částku.
 
 
Jaký máte názor na vkus Čechů a jejich náklonnost k investicím do něčeho hezkého?
Vnímám, že Češi jsou na tom velmi dobře. Většinou ví, co jim sluší a obecně přichází ženy i muži s vytříbeným vkusem.  Jen je jim někdy líto investovat do sebe větší obnos, což je určitě škoda.

Kde hledáte inspiraci?
Asi můžu říct, že inspiraci nehledám. Je všude kolem. Někdy mi ani nedá klid a i když plánuji něco jiného, musím jít alespoň na chvíli pracovat. Často ani nemůžu dospat:-). Za toto jsem opravdu vděčná a děkuji každým den.

Jaké šperky si dnes lidé kupují a jaké jsou trendy?
Trendem je ledacos. Nosí se jeden výrazný šperk, nosí se mnoho jemnějších vrstevných šperků. Obecně vidím, že trend vrstvení prstenů, náramků, náhrdelníků, ale i náušnic (více různých náušnic v jednom ušním boltci) stále narůstá. Za mnou lidé přichází hlavně díky barevným drahým kamenům, které sháním po celém světě a kvůli originálním vzhledu celého šperku. Jednoznačně můžu říct, že lidé chtějí originální osobní šperky, které jinde nevidí.
 

Co berete jako svůj zatím největší úspěch?
Vztahy. Jako svůj největší úspěch beru opravdu vztahy, rodinné vztahy a vztahy s klientkami, s leckterými mám opravdu spojení nad rámec běžného obchodu a za to jsem moc ráda. A také jsem vděčná za vztahy s výjimečnými dodavateli drahých kamenů. Mám několik přímých zdrojů, které mi dodávají “poklady” pro moji práci.

Co plánujete na tento rok za novinky?
Na něčem novém pracuji neustále. Letos vzniká nová kolekce Spirit, ve které se zaměřuji na práci se surovými kameny. Také budu dále rozšiřovat svou kolekci Simply Stones s barevnými drahými kameny a zlatou řadu Gold line s raritními drahými kameny. Také bych ráda rozšířila spolupráci s prodejními galeriemi a obchody a neustále pracuji na prezentaci své značky.