Hrneček plný oveček

V tomto návodu si ukážeme jak udělat ovečky a jak je aplikovat na hrneček.


K tvoření z Fimo hmoty budeme potřebovat

 

  • Polymerovou hmotu FIMO bílou, černou, tělovou či žlutou a kousky barevné (není nutné)
  • Hrneček
  • Dvousložkové voděodolné lepidlo
  • Nůž, textury (razítka), kulatý texturovač (například rozmontovanou propisku)
  • Extrudér (není podmínkou)
  • Horkovzdušnou troubu

    


Z tělové a černé polymerové hmoty si vytvarujeme hlavu, uši a nožičky. Na hrneček aplikujeme pouze jedno ouško. Aby byly nožičky stejné – uděláme si váleček a rozdělíme na čtyři části. Z každé uděláme kuličku a prsty jej vytvarujeme do podélného tvaru. Takto tvarujeme i hlavu a uši.

 

Vše pevně přitiskneme na hrnek, aby ovečky dostaly tvar hrnku. Pracujeme v rukavicích, abychom si nezanechávali zbytečné otisky.Nyní máme několik možností jak udělat tělo ovečky. První z nich je texturou. Můžeme zvolit jakoukoliv, kytičkovou, tečkovou, nebo prostě otisknout bublinkovou folii. Ze zbytku hmoty si uděláme oválný tvar, který obalíme z jedné strany texturovanou hmotou.

   

Zde vidíme, jak vypadá textura na ovečce. Pořádně přitiskneme přes nožičky k hlavičce na hrneček.Můžeme si také tvarovat malé kuličky, které tiskneme opět na oválný tvar tělíčka, až jej celý pokryjeme. Další z mnoha možností je, že si kulatým vykrajovátkem, či kouskem rozmontované propisky pravidelně „kreslíme“ do hmoty.

   

Já jsem si pro ovečku vybrala tvarované spirálky. Zde můžete také krásně improvizovat. Pokud máte extruder, můžete si vytlačit duhové hádky. Můžete pokrýt tělíčko buď jen spirálkami, nebo je různě kroutit a doplnit malými kuličkami. Pokud nevlastníte extruder, hádky si vyválejte ručně.

    

Na druhou ovečku jsem zvolila techniku pletení, do jejíchž tajů mě zasvětila polymerová pletařka Ojinka (Olga Priclová). Nyní už můžeme připevnit uši přes tělíčko ovce a připravíme si ze zbytků hádků ocásky, čupřinu na hlavičku a oči. Nezapomeňte, že vše musí být přiděláno k sobě, aby Vám neupadávaly nožičky nebo uši při lepení.

    

Párátkem nebo jehlou si uděláme nozdry, pusu a dotvarujeme nožičky. Z barevných hmot si vytvarujeme srdíčka, čtyřlístky nebo jiné doplňky, aby nám hrnek trochu „rozsvítily“ a dáme péct do předehřáté elektrické trouby dle návodu na hmotě. V tomto případě jsem pracovala s premem, pekla jsem 30 minut na 130 stupňů.

     

Po vychladnutí hrnku ozdoby sundáme a připravíme si lepidlo. Do nádobky (např. víčko od pet lahve) si dejte stejné množství z obou lahviček a pečlivě zamíchejte. Ovečku lehce potřete. Není potřeba dávat velkou vrstvu, zbytečně by po hrnečku ozdoba klouzala a museli byste ji držet na místě příliš dlouho.

    

Postupně přilepíme všechny části a máme hotovo. Po cca 30 minutách se už ozdoba nehýbe, vytvrdlé je zhruba po 12 hodinách. Hrnek lze takto běžně umývat, ale nedoporučuji jej dávat do myčky na nádobí.

  

Hezké tvoření:  Dagmar Kakou Kakáčová (facebook)

 

Fimo hmota sortiment