Jak pracovat s Fimo hmotou?

Na první pohled vypadá jako modelína, má dokonce i podobné vlastnosti a skoro stejně se s ní i pracuje. Přesto fimo hmota oproti tradiční modelíně nabízí něco navíc. Fimo je polymerová hmota, se kterou se dá velmi dobře pracovat – skvěle se z ní modeluje. Po modeláži se fimo hmota nechává vytvrdnout v troubě, což je jedna z vlastností, kterou se liší od klasické modelíny. Jak správně pracovat s fimo hmotou, se kterou můžete provádět hotové zázraky?

 

Chovejte se k ní jako k modelíně

Pokud jste jako malé děti našly zálibu v modelíně, pak vás určitě potěší, že s fimo hmotou můžete v podstatě pracovat úplně stejně – chovejte se k ní jako k modelíně a jednoduše modelujte a tvarujte. Z Fimo hmoty se dá vyrobit prakticky cokoli od postaviček až po šperky, fantazii se meze nekladou. Nevěříte? Mrkněte na naše Fimo návody.

 

Pro práci s fimo hmotou se vám bude hodit:

  • váleček na rozvalování (ideálně akrylový, postačí i umělohmotný)
  • hladká podložka
  • smirkový papír na broušení
  • kousek fleecu na leštění
  • lak na lakování
  • strojek na fimo (nudlovač)
  • extrudér (zdobička)

 

Jak se pracuje s Fimo hmotou?

Na samotném začátku stojí nápad, co z Fimo hmoty vlastně chcete vytvořit. Jak již bylo zmíněno, dá se s ní skvěle kouzlit a velmi snadno se s ní pracuje. Fimo hmotu můžete různě tvarovat, modelovat, můžete ji na sebe vrstvit a vyrábět tak různorodé barevné kombinace, můžete ji rozválet i vykrajovat.

Jakmile budete mít vyrobeno, přichází na řadu pečení. Jelikož existuje vícero typů Fimo hmoty, liší se také teplota pečení – je proto potřeba zjistit, s jakým typem hmoty pracujete a od toho se odvíjet při volbě teploty. Výrobky položte na plech (na pečicí papír) a vložte do trouby, po uplynutí doporučené doby vyjměte a nechte vystydnout.

 

Broušení, leštění a lakování

Upečením práce s Fimo hmotou nekončí. Nyní přichází na řadu broušení, ke kterému ideálně použijte smirkový papír vhodný k broušení ve vodě. Své výrobky můžete zdokonalit leštěním, není to však nutností. Maximálního lesku lze dosáhnout za použití hadříku a brusné pasty. Na závěr může přijít třešnička na dortu v podobě lakování – použít můžete přímo lak na fimo, skvěle poslouží také lak na PVC.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení