Jak pracovat s Fimo hmotou?

Na první pohled vypadá jako modelína, má dokonce i podobné vlastnosti a skoro stejně se s ní i pracuje. Přesto fimo hmota oproti tradiční modelíně nabízí něco navíc. Fimo je polymerová hmota, se kterou se dá velmi dobře pracovat – skvěle se z ní modeluje. Po modeláži se fimo hmota nechává vytvrdnout v troubě, což je jedna z vlastností, kterou se liší od klasické modelíny. Jak správně pracovat s fimo hmotou, se kterou můžete provádět hotové zázraky?

 

Chovejte se k ní jako k modelíně

Pokud jste jako malé děti našly zálibu v modelíně, pak vás určitě potěší, že s fimo hmotou můžete v podstatě pracovat úplně stejně – chovejte se k ní jako k modelíně a jednoduše modelujte a tvarujte. Z Fimo hmoty se dá vyrobit prakticky cokoli od postaviček až po šperky, fantazii se meze nekladou. Nevěříte? Mrkněte na naše Fimo návody.

 

Pro práci s fimo hmotou se vám bude hodit:

  • váleček na rozvalování (ideálně akrylový, postačí i umělohmotný)
  • hladká podložka
  • smirkový papír na broušení
  • kousek fleecu na leštění
  • lak na lakování
  • strojek na fimo (nudlovač)
  • extrudér (zdobička)

 

Jak se pracuje s Fimo hmotou?

Na samotném začátku stojí nápad, co z Fimo hmoty vlastně chcete vytvořit. Jak již bylo zmíněno, dá se s ní skvěle kouzlit a velmi snadno se s ní pracuje. Fimo hmotu můžete různě tvarovat, modelovat, můžete ji na sebe vrstvit a vyrábět tak různorodé barevné kombinace, můžete ji rozválet i vykrajovat.

Jakmile budete mít vyrobeno, přichází na řadu pečení. Jelikož existuje vícero typů Fimo hmoty, liší se také teplota pečení – je proto potřeba zjistit, s jakým typem hmoty pracujete a od toho se odvíjet při volbě teploty. Výrobky položte na plech (na pečicí papír) a vložte do trouby, po uplynutí doporučené doby vyjměte a nechte vystydnout.

 

Broušení, leštění a lakování

Upečením práce s Fimo hmotou nekončí. Nyní přichází na řadu broušení, ke kterému ideálně použijte smirkový papír vhodný k broušení ve vodě. Své výrobky můžete zdokonalit leštěním, není to však nutností. Maximálního lesku lze dosáhnout za použití hadříku a brusné pasty. Na závěr může přijít třešnička na dortu v podobě lakování – použít můžete přímo lak na fimo, skvěle poslouží také lak na PVC.

Více také v článku FIMO hmota - Otázky a odpovědi, co jste potřebovali vědět