Rozhovor s Ivanou Štinglovou z Miss Miriva

K dnešnímu rozhovoru jsme si pozvali Ivanou Štinglovou z projektu Miss Miriva, se kterou jsme si povídali o jejich začátcích a výrobě unikátních šperků z koňských žíní.

rozhovor

 

 

Ivano, mohla byste sebe a značku Miss Miriva čtenářům představit?
Jsem Ferda mravenec – práce všeho druhu… :-D Obyčejná ženská, co si splnila sen mít vlastního koně, díky kterému se vlastně pustila do podnikání. V době, kdy jsem si svého miláčka koupila, tak v našem okolí nebyly žádné jezdecké potřeby, proto jsem si udělala alespoň eshop. Časem byl tento trh tak zahlcen, že jsem toto opustila a věnuji se již jen výrobě šperků a přepravě koní. Se soupravou na přepravu koní mně potkáte v různých koutech nejen České Republiky, ale i celé EU, ať už se to týká stěhování koníků do nových domovů, účasti na závodech, přepravy na dovolenou s koňmi nebo v nouzi nejvyšší – přeprava za veterinářem – tato služba je držena nonstop. No a v mezičase se motají šperky na zakázku, vymýšlí a trénují nové záplety a motivy.
V současné době nabízí Miss Miriva asi ke čtyřiceti druhům různých šperků, počínaje náušnicemi, konče přívěsky na klíče. Nejširší zastoupení mají náramky, kde může zákazník vybírat z nepřeberného množství zápletů, které průběžně stále rozšiřujeme. Snahou je jít samozřejmě jiným směrem a nedělat kopie, proto se kombinují různé materiály, jako je např. sklo, kůže, kov. Miss Miriva nejsou jen šperky pro koňáky, ale děláme i mimo jiné i korálky se srstí pejsků a kočiček, králíčků, různé přívěsky s peříčky. Svou klientelu jsme si našli i v řadách maminek a babiček, kterým vyrábíme šperky s vlásky děťátek. Svou vlastní kategorii mají i památeční šperky s popelem.

šperk

 

 

Vaší specialitou je výroba šperků z koňských žíní, jak jste na tento nápad přišla? Začínala jste s výrobou právě těchto šperků nebo jste ze začátku používala tradiční materiály?
Kdysi se nám v ulici objevil kůň, ale na ježdění u soukromníka jsem byla malá, tak jsem ho aspoň chodila obdivovat. Pak jsem našla vytrhané žíně a napadlo mě udělat si z nich náramek, to mi bylo asi 10 let. Jednoduchý copánek, nic zvláštního, jen svázaný gumičkou a na zápěstí přivázaný stužkou. Důležité bylo, že to vonělo po koni :-D
Před časem jsem hledala nějaké zboží a při šmejdění na internetu jsem narazila na zahraniční stránky, kde bylo možné poslat žíně vlastního koně, firma je odeslala výrobci a dodala zpět hotový náramek. Cena ale byla taaak závratná…  Pak už byl jen malý krůček k myšlence, že je to vlastně díra na trhu, zde v České republice. A tím se zrodila Miss Miriva.
Výroba šperků z koňských žíní je moje prvotina a tím pádem i první setkání se šperkařskými komponenty, když tedy nebudu počítat navlékání korálků, když jsem byla malá holčička.

 

 

Jaký má tento materiál specifika při výrobě? Je třeba jej před výrobou nějak upravovat?
Koňské žíně jsou limitovány maximálně tím, že jsou třeba krátké. Ale i s tím si dovedeme poradit a v případě, že klient trvá na náramku, jsme schopni uplést jeho krátkou variantu. Jinak je to materiál značně odolný. Snese v podstatě stejné zacházení, které mu dává kůň. Ale i k žíněnému náramku je potřeba přistupovat jako ke šperku, tj. sundávat ho při domácích pracích, všude tam, kde hrozí, že by se člověk mohl někde zachytit a náramek mechanicky poškodit. Nenosit šperky žíněné ani ty z pryskyřice při práci s chemií apod. Vždy se jedná o kombinaci materiálů, jednou bude trpět samotná žíně, jindy křišťálová pryskyřice, jindy kovové zapínání.
Před samotným pletením žíněných náramků se musí žíně důkladně vyčistit, aby se žíně nelepily a výsledný náramek byl šperk, nikoliv chlupaté „voňavé“ cosi. :-D

šperk

 

 

Jsou zde nějaké limity, co nejde vyrobit?
Snažíme se vyhovět každému vašemu přání a tak pro naše zákazníky vymýšlíme nové tvary, nové barvy, zdobení, způsoby zpracování tak, aby se z celé té škály dal zhotovit šperk, který bude naprosto ojedinělý a jedinečný a hlavně osobitý. Občas se dá říct, že čarujeme na přání. ;-)

 

 

Můžete nám popsat, jak při výrobě postupujete?
V podstatě to vždy začíná prvotním kontaktem klienta. Je důležité zjistit klientovo příběh, protože mnohdy se stane, že klient ví, že chce např. korálek. Ale již nemá představu, jak má vypadat. Snažíme se tedy co nejvíce vcítit do klienta, jeho nálady, jeho vztahu se zvířecím parťákem, oblíbenou barvu. Když máme upřesněno, jak má šperk vypadat. Dorazil materiál na výrobu. Označíme si, co se bude vyrábět, jaké zdobení bylo dohodnuto apod. Aby veškeré informace byly pohromadě a nemuselo se běhat k počítači. Někdy klient změní názor, protože někde viděl něco, co mu více lahodí oku a zakázka se upraví k jeho spokojenosti. Toto samozřejmě lze pouze do určité fáze příprav. Následuje vyčištění materiálu, zde jde zejména o žíně na pletení. Pokud je třeba znečištěná srst, která se zalévá do pryskyřice, je nutné ji s co největší opatrností také vyčistit. Po vysušení se přejde k samotnému zahájení výroby. Opět přichází na řadu kontrola toho, co má vzniknout, jaké zdobení, zapínání, ozdobičky. Vše si člověk připraví tak, aby to měl při ruce a pracovní plochu tak mohl opustit hotový šperk. Žíněné náramky se zapletou. Šperky z pryskyřice se připraví se svým vlastním zdobením do forem a následně se zalije pryskyřicí a počkat na vytvrzení. V obou případech je nutné hotové šperky zkontrolovat, aby byly v pořádku, a případné nedokonalosti se musí opravit.

 

šperk

 

Je třeba při nošení na šperk brát ohled? Třeba jej nenamáčet?
Standardně zákazníka upozorňujeme na to, že se jedná o alternativní šperk. Že hrubé zacházení, kontakt s chemikáliemi, parfémy apod by ho mohl poškodit. Že je lepší ho „oblékat“ jako poslední a první sundávat. Máme zákaznice, které s žíněným náramkem dělají úplně všechno. Od domácích prací, po práci u koní až po výlety po světě a koupání v moři.

 

 

Je těžké se v dnešní době uživit prodejem šperků?
Stále ještě je to spíš koníček. Živí mě přeprava koní a v zimě, když je méně práce, tak pracuji jako lyžařský instruktor. Mít vlastní dílnu na šperky je zatím jen sen, za kterým si krůček po krůčku jdu. Jednou budu na lyže a volant stará a sedět v dílně a tvořit by mohlo být fajn.

 

 

Kdo jsou vaši typičtí klienti?
Vlastnící zvířecích kamarádů, ať již těch velkých nebo malých, nejen koňáci… Časem se na Miss Mirivu začalo obracet více zájemců o šperk ze srsti pejsků, kočiček, morčátek, králíčků, z peříček papoušků. Příznivci značky se najdou i v řadách maminek a babiček, kterým zpracováváme šperky z dětských vlásků. Umožňujeme tím lidem, aby měli toho svého miláčka pořád sebou, i když jsou třeba na druhém konci světa. Bohužel i smrt je součástí našich životů a musíme se s ní vyrovnat, ať se jedná o ztrátu blízkého člověka nebo našeho zvířecího partnera. Mnohdy je ztráta chlupáče o to složitější, že zvířata jsou čisté duše, které nás nedokážou zklamat, neumí lhát nebo kritizovat, jsou nám bezmezně věrné, oddané, stálé. Jelikož si chce člověk uchovat milou vzpomínku na své nejbližší, má Miss Miriva na svém kontě náramky z koníků, korálky z pejsků a kočiček, přívěsky s peříčky, a mnoho dalších šperků i ze zvířátek, která již odešla za duhový most. Pomáháme tím majitelům svým způsobem překonat ztrátu zvířecího miláčka, který je po mnoho let provázel životem. Zhmotňujeme jim tak vzpomínku na jejich chlupáče ve formě šperků, které můžou mít stále u sebe.

šperk

 

 

Kde hledáte inspiraci?
Všude okolo sebe… Ty nejjednodušší záplety vycházejí z klasických copánků do vlasů nebo hřívy, ty složitější jsou mimo jiné i záplety, které znají hlavně pánové z velikonočních pomlázek. Některé záplety byly zadány od zákazníka. Zákazník zašle fotku šperku nebo odkaz, který objevil někde na internetu a formou pokus omyl se vlastně šperk vytvoří. Někdy samozřejmě vznikne něco úplně jiného, a pokud je to použitelné, vytvořil se vlastně nový záplet. Takže se dá říct, že se nové záplety i vymýšlí.  A jelikož je potřeba splnit zákazníkovo přání, hledá se a zkouší dál. No a v rámci toho, že zákazník pošle inspiraci, tak se odkaz prozkoumá a načerpají se nové inspirace. Aktivně se i procházejí stránky zahraničních tvůrců šperků z žíní, ono to jinak nejde, když chce člověk držet krok s dobou. Nejzábavnější je ale kombinování materiálů, zde je nekonečné množství variant.

 

 

Co berete jako svůj zatím největší úspěch?
Každý šperk, který vykouzlí úsměv na klientových rtech, je tím největším úspěchem. Je úžasné mít tu možnost zhmotnit klientovo přání, jeho vzpomínky, zastavit čas… Někdy ukápne i slzička, neboť šperk předčí očekávání, které klient měl a připomene mu nějaký okamžik, zážitek, který se svým zvířecím kamarádem zažil. Malý šperk, který má obrovský význam…

 

 

Jaké šperky patří mezi vaše nejprodávanější?
Nedá se říct, že by bylo něco TOP a prodávalo se jen to. Během roku chodí zakázky nejen z různých koutů republiky, ale i na různé šperky. Jednou je to náramek z žíní, jindy je to korálek se srstí pejska. Příště dorazí obálka s přáním, že by chtěli třeba památeční prsten s popelem. Je to opravdu různé a každý kousek je v průběhu roku vyroben několikrát, vždy tedy z materiálu, který si klient dodá a s jeho individuálními úpravami. Nenajdete tedy v naší nabídce dva stejné kousky. V případě, že se vyrábí náušnice, dá to hodně zabrat, zkrotit třeba žíně tak, aby byly ty dva kousky co nejpodobnější.

 

 

Co plánujete na tento rok za novinky?
Plnit sny a přání klientů, tak jako vždy… V hlavě nějaké nápady nosím, ale ještě nejsou zcela „uzrálé“ aby se mohly pustit do světa. Stále se objevují možnosti práce s pryskyřicí, má obrovský potenciál a zatím se nenašly limity, že by něco nešlo. Aktuálně koketuji s minimalizmem. Tj. mini přívěsky, kterých potřebuji připravit pár pro fotografku Mirku Sulírovou, která stojí za úžasnými fotkami Miss Miriva.