Rozhovor s Katy Dočkalovovou (Art of jewels - Umění šperků)

Dnes jsme si k rozhovoru přizvali Katy Dočkalovou z Art of jewels - Umění šperků. V článku se dozvíte, co má společného astrologie a numerologie s výrobou šperků, jak postupuje před a při výrobě šperků a další zákulisní informace.

 

Katy, mohla byste čtenářům představit?

Zdravím všechny čtenáře.:-) Jmenuji se Katy Dočkalová a vytvářím specifické šperky. Jsou originální v tom, že jsou navrženy na míru svému nositeli, tudíž jsou každý jiný. Návrhům takových "Osobních šperků" se věnuji od roku 2008. Jejich podstatou jsou drahé kameny a kovy, a také příběh. Drahé kameny jsou pečlivě vybírány, stejně jako se věnuji designu a příběhu každého šperku tak, aby co nejvíce seděl dané osobě. Při tvorbě šperků využívám astrologii a numerologii, různé meditační techniky a vhledy, a vše samozřejmě konzultuji s klientem. Se šperky se dají dělat velké divy, a proto jsem také svou značku nazvala Art of jewels - Umění šperků.

katy rozhovor

 


Jak jste od astrologie dostala k výrobě šperků?

Měla jsem štěstí na lidi kolem sebe. Dostala jsem příležitost navrhnout šperk pro jednu dobrou známou, dala mi svou důvěru. Její důvěra zřejmě vycházela z toho, že tak nějak dokážu "vidět do lidí" (do té doby víceméně jen pomocí astrologie), a zkusila mě na mé cestě trochu posunout, popostrčit. Tak jsem se do toho pustila. Začala jsem bádat, kreslit, sehnala si drahé kameny, zlatníka, který potom šperk vyrobil... Výsledek překvapil nejen mě. ...a tak nějak to začalo.

 


Je o vás známo, že k výrobě šperků využíváte astrologii, numerologii či poznatky starověkých znalců drahokamů. Mohla byste nám o tom něco víc říct?

Astrologie a numerologie, stejně jako například výklad karet či snů, jsou v podstatě jenom berličky, které se při návrhu Osobního šperku dají využít. Tyto berličky mi umožňují být tzv. nad věcí a co nejvíce se od procesu odosobnit. Nejde tu o mě, ale o bytost, pro kterou je šperk navrhován. Osobní šperk by tedy docela dobře mohl být amuletem či talismanem. Drahé kameny využívala za různých okolností i za různými účely asi každá civilizace. A každá přisuzovala drahým kamenům různé účinky, nicméně zdaleka největšími odborníky na drahé kameny se jeví Staří Indové. Proto při tvorbě Osobních šperků využívám zpravidla jejich poznatky. Ostatně Ayurvéda využívá účinků drahých kamenů dodnes, a to i vnitřně - v Indii jsou například k dostání různé pišti (pasty) z rozemletých drahokamů, které Indové používají k léčení nemocí, a například olivíny se dávají i do omlazovacích krémů. Ale to jen tak, na okraj.

katy rozhovor

 


Můžete se s námi podělit a říct nám, jak postupujete při vyrábění šperku?

V prvé řadě bych asi ráda zdůraznila, že šperky "pouze" navrhuji, a pak je zadávám do výroby zkušenému zlatníkovi. Postup je u každého šperku individuální, dělám to, co je v danou chvíli třeba. Dodržuji ale určité věci jako je proces přípravy, do které spadá konzultace s klientem, poté se věnuji astrologii či numerologii, meditacím aj., poté kreslím a vylaďuji, pak návrh představuji a konzultuji s klientem, a je-li vše v souladu, dávám šperk do výroby. Hotový šperk pak předávám klientovi. Výsledkem jsou vlastně taková malá umělecká dílka.

 

 


Jaké jsou vaše oblíbené techniky výroby? Jaké šperky nejraději vyrábíte?

To nelze jednoznačně říct. Vše konzultuji jak s klientem, tak se zlatníkem, oblíbenou techniku pro klienty tedy nemám, dá se říci, že téměř vše je možné, je-li to možné technicky vyrobit..:-)

Co se týče mé osoby, líbí se mi secese a velmi souzním s některými orientálními šperky. Také obdivuji šperky z období Velké Moravy.

katy rozhovor

 

 


Jak jsou pro vás důležité veletrhy a výstavy? Přesouvá se prodej a poptávka na internet?

Doposud veletrhy a výstavy hrály svou nezastupitelnou úlohu na celém trhu, nejen u mě, protože prezentace díla je důležitá. Doba se ale mění a myslím, že se prodej i poptávka bude na internet přesouvat čím dál více. Otázkou je, co to udělá s lidstvem jako takovým, se vztahy mezi lidmi, s jejich komunikací...

 


Kdo jsou vaši klienti?

Mými klienty jsou zejména ti, kteří chtějí nosit šperky s příběhem, jenž je do nich vepsán při jejich vytváření a pro jejich osobní potřebu.

 


Jaký máte názor na vkus Čechů?

Vkus Čechů (a Moravanů i Slezanů) je rozmanitý. Stejně jako jsou povahově rozmanití oni. Od nepaměti jsme na tomto území byli historickou křižovatkou spousty národů, které zde zanechaly svou stopu, a my jsme jejich dědicové. Dědicové rozmanité minulosti.

katy rozhovor

 


Kde hledáte inspiraci?

Inspirací je pro mě život sám, příroda se všemi jejími proměnami. Někdy je to nálada dne, jindy slovo, které někdo pronese, někde si něco přečtu, píseň, kterou slyším... Informací je všude kolem velmi mnoho, stačí se jen naladit.

 


Jaké šperky si dnes lidé kupují a jaké jsou trendy?

Zaznamenávám, že lidé v dnešní složité době hledají především jednoduchost, čemuž rozumím. A tomu je uzpůsoben i běžný trh. Kdo chce více, hledá hlubší podtext, osobnější přístup, originalitu...

 


Co berete jako svůj zatím největší úspěch?

Že v této době mohu tvořit, že mám pro koho tvořit. Z toho mám velkou radost.

 


Plánujete nějaké novinky?

Pokud to doba dovolí, ráda bych uspořádala výstavy, které jsem měla v plánu a částečně domluvené. Pokud to doba nedovolí, budu vymýšlet způsob, jak vystavovat například na internetu.