Rozhovor s Klárou Bílou

Dnes jsme si ke kávě a rozhovoru pozvali šperkařku Kláru Bílou. Povídali jsme si o tom, jak se dostala k výrobě šperk, o vzdělání a nebo o speciálních technikách výroby šperků. Dozvíte se také, co má Klára společného s Kriminálkou anděl.

klara bila

 

Kláro, mohla byste čtenářům představit značku Klára Bílá Jewellery?

Výrobou a designem šperků z drahých kovů se zabývám od roku 2013. Láska ke šperkům mne potkala až dlouho po studiu na Karlově univerzitě. Nevystudovala jsem ani zlatnický obor, a ani žádnou specializovanou uměleckou školu. Veškeré techniky jsem se naučila sama. Pracuji s metodou ztraceného vosku a klasickou zlatnickou metodou, kde se k sobě letují jednotlivé části. V roce 2018 jsem zvítězila v soutěži Podnikavá žena roku a byla jsem finalistkou Ženy roku. Vystihuje mne organičnost, romantika, ženskost. To vše najdete v mých špercích.

 


Jaké byly vaše začátky? Jak se studentka kulturologie dostane ke šperkům?
Od malička jsem malovala, naučila jsem se šít na stroji a vytvářela jsem pro sebe bižuterii. Po narození prvního syna jsem měla vlastní rubriku pro Ženy sro o módě a součástí celého projektu byl prodejní katalog produktů žen podnikatelek. Napadlo mne zkusit své šperky prodat také. A tím to celé začalo. Začátky byly těžké, nikdo mi nevěřil, ale já jsem věděla, že si za svým snem musím jít.

 Myslíte, že vám chybí formální vzdělání? Co byste doporučila někomu, kdo chce začít s výrobou šperků?
Šperkařina se dá dělat i bez vzdělání. Já jsem toho důkazem. :-) Musíte mít sen a tomu snu věřit. Dát do toho mnoho energie a pořád se učit a zkoušet. V dnešním online světě se z tutoriálů dá naučit hodně věcí. Pořád byste ale měli mít někoho, kdo Vás naučí věci, jenž se sami nenaučíte. Třeba, jak pracovat s drahými kameny. To se naučíte jen praxí a někdy taková chyba může stát spoustu tisíc, když kámen praskne. Je spousta triků a technik, které se naučíte jen ve zlatnických oborech. Pokud si ale vystačíte s techniky základními, můžete se to naučit sami. Já mám kolem sebe skvělé lidi, kteří mne brali do dílny a koukala jsem jim pod ruce.

šperkJaké jsou vaše oblíbené techniky výroby? Jaké šperky nejraději vyrábíte?
Nejraději pracuji s metodou ztraceného vosku. Je to malá sochařina. Vytvoříte šperk jedna ku jedné a ten se odlije do zlata, stříbra nebo čeho chcete. Co se týče materiálu, tak nejraději mám zlato. Pracuje se s ním nejlépe.  Před Covidem jsem si pořídila speciální stroj na keramické barvy a to mě baví moc. Míchám si vlastní odstíny a posunuji šperk ještě o trochu jinam. Ještě mám jednu metodu, kterou tady zřejmě nikdo nedělá. Jen asi počkám, až opadne Covidová krize. Obecně nejvíc miluji prsteny. Já sama musím mít minimálně jeden na ruce. :-) A další mojí oblíbenkyní je perla. Perly zdobí spoustu mých kolekcí.

 Je těžké se v dnešní době uživit prodejem šperků? Jak vás ovlivnil COVID 19?
Začátky jsou vždy těžké a trvá to, než se prosadíte. Mě pomohl můj životní příběh a účast v soutěžích, díky čemuž si mne novináři všimli a oslovují mne sami. Lidé o mých špercích začali mít povědomí asi dřív, než by mi to trvalo normálně. Za to vděčím svému osudu. :-) Před Covidem mi firma fungovala velmi dobře. Bohužel jeho příchodem došlo k razantnímu propadu. Nasmlouvané zakázky se zrušily. Nejsou svatby a lidé se ani nezasnubují. Obecně mají lidé strach z toho, co ještě přijde, takže šetří. Během lockdownu nebylo možné ani koupit materiál, takže, i pokud by někdo zakázku chtěl, nebylo z čeho vyrábět.  Obávám se, že spousta z nás se dostane do likvidační fáze.

 


Kdo jsou vaši klienti? Vím, že je mezi nimi celá řada známých osobností. Pomáhají vám celebrity v prodeji?
Mými klienty je Saša Rašilov, Kateřina Kristelová, Veronika Arichteva, Vlastnina Svátková Kounická, Eva Decastelo a mé šperky se objevily v mnoha filmových a módních projektech. Například v Kriminálce Anděl na Zlatě Adamovské a mnoha komerčních kampaních. To, že si vás vybere známá osobnost, určitě pomůže. Jste více vidět a lidé mají větší možnost si vás všimnout.

šperkJaký máte názor na vkus Čechů? Jsou konzervativní nebo se dokáží i odvázat?
Vnímání designu se v Čechách lepší. Myslím si, že jsou lidé více odvážní, než dřív. Přibývá klientů, kteří mají odvahu nosit velmi specifické šperky. Převládá ale stále většina, která spíš volí minimalističtější design. Je hodně citelný vliv zahraničí. Lidé více cestují a nasávají vkus ciziny. Zahraničí je v tomto směru odvázanější. Proto se mé šperky hodně líbí třeba v Anglii nebo Americe.

 Kde hledáte inspiraci?
Inspirace si mne hledá sama. Múza ke mě přichází z nenadání. Někdy se mi nápad zrodí třeba ve snu. Vždycky musím mít u sebe po ruce notes, kam si nápady píšu. Hodně se inspiruji přírodou a zásadními událostmi v mém životě.

šperk

 


Jaké šperky si dnes lidé kupují a jaké jsou trendy?
Hodně oblíbené jsou prsteny, náhrdelníky a potom náušnice. Docela oblíbené jsou i mé dámské manžetové knoflíčky. Velký zájem byl o zásnubní a snubní prstýnky nebo památky s otisky prstů dětí nebo celé rodiny. Nejprodávanější jsou mé romantické kolekce, které jsou pro mne tak typické. Ti, kteří se bojí nosit výrazné šperky, jdou po minimalismu. Já se trendy neřídím, podle mne je designér ten, kdo trendy určuje. Já se řídím svým citem a instinktem.

 

 

Co berete jako svůj zatím největší úspěch?
To, že jsem se dokázala prosadit bez vzdělání v oboru a že si mne lidé vyhledávají podle mého charakteristického rukopisu. A to, že jsem dokázala po nemoci změnit svůj život o 100% a být zase šťastná. :-)

 

šperk


Plánujete nějaké novinky?
Chtěla jsem si otevřít i vlastní showroom, ale musela jsem to zastavit. Doba je teď moc špatná a je riskantní investovat. A plánovala jsem si pořídit jeden moc šikovný stroj, abych mohla do zlata přenášet třeba skutečné uhynulé brouky, tak snad vše brzy zrealizuji. Nechám si to na další výstavu, až to bude možné. :-)