Rozhovor s Pavlem Tvrzníkem: O český granát je stále zájem

Dnes jsme si k rozhovoru pozvali Pavla Tvrzníka, se kterým jsme si povídali o unikátním českém drahém kamenu, výrobě pomocí 3D, vkusu Čechů či jak ovlivnila válka poptávku po špercích.

 cesky-granat

Dobrý den, Pavle, mohl byste představit sebe a společnost Granát, d.u.v., Turnov?

Dobrý den. Družstvo Granát vzniklo již v roce 1953 jako družstvo zlatníků se specializací na výrobu šperků s českým granátem. V roce 1961 jsme se spojili s družstvem brusičů šperkových kamenů Precious a v roce 1996 jsme koupili od Rudných dolů úpravnu granátové suroviny v Podsedicích a získali jsme práva k těžbě českého granátu. Naše družstvo tak unikátním způsobem spojuje všechny tradiční obory související s českým granátem, tj. jeho těžbu, broušení, výrobu šperků s tímto drahým kamenem až po jeho prodej.

 

Máte poměrně dlouhou historii. Bylo složité po revoluci přebudovat firmu, tak aby přežila a byla konkurenceschopná?

Velký problém to nebyl, protože Granát byl družstvem již od svého vzniku a kolektivní rozhodování zde jistým způsobem fungovalo již dříve. V roce 1992 proběhla transformace na družstvo vlastníků podle platného transformačního zákona, tehdejší členové získali transformační podíly, upravily se stanovy a družstvo fungovalo dál. Samozřejmě došlo ke změnám na trhu, ale naše družstvo mělo k dispozici dobrou značku a unikátní výrobek, takže jsme tuto turbulentní dobu přečkali, stejně jako většina výrobních družstev.

cesky-granat-modry 

 

Specializujete se na granát, který i těžíte. Jaké jsou výhody toho materiálu?

Český granát je unikátní kámen ze skupiny granátů. Díky svému chemickému složení vyniká sytě červenou barvou, kterou si zachovává i při broušení do velmi malých kamenů o velikosti pod 1 mm. Ostatní červené granáty jsou v této velikosti již růžové nebo oranžové. Navíc je chemicky i tepelně velmi odolný a má i vynikající mechanické vlastnosti. Z těchto důvodů právem patří mezi drahé kameny.

 

Na webu jsem našel, že používáte moderní technologie, například 3D. Mohl byste se zmínit o některých inovacích?

Moderní technologie nám do jisté míry umožňují zjednodušení výroby a snížení nákladů na výrobu modelů a nových vzorů. Model tak lze navrhnout na počítači, vzorek vytisknout na voskové tiskárně a odlít do kovu. Na druhé straně musíme zachovat podíl ruční práce na výrobě šperků a ruční zasazování kamenů, což je podmínka pro užívání chráněných označení původu „český granát“ a „český granátový šperk“.

cesky-granat-retizek

 

Co vám přináší pravidelné výhry v soutěžích Design VD nebo Šperk roku, slyší na to zákazníci?

Každá pozitivní zmínka o naší firmě přináší kladné body u zákazníků, takže nás těší, že se v konkurenci soukromých zlatníků a ostatních firem umísťujeme na předních místech a svědčí to i o invenci našich designerů.

 cesky-granat-sperky

 

Mají Češi o šperky z granátu zájem?

Češi mají o naše výrobky trvalý zájem, snažíme se totiž přinášet stále nové nápady. Vyrábíme velmi široký sortiment šperků ze žlutého a bílého zlata a ze stříbra, které se galvanicky pokovuje. Kromě tradičních šperků se snažíme i přinášet moderní modely, šperky pro mladé i dárkové předměty zdobené českým granátem. Takže si v našich prodejnách opravdu vybere každý zákazník.

 

A jak je to s poptávkou ze zahraničí? Ovlivnila vás válka na Ukrajině?

Válka na Ukrajině nás ovlivnila velmi výrazně, stejně jako epidemie Covidu. Značnou část naší produkce totiž prodáváme na vnitřním trhu a v důsledku obou těchto vlivů znatelně poklesl turistický ruch. Takže všechny covidové uzávěry, sankce proti Rusku, snížení počtu turistů z Číny a USA se v obchodě vždy promítají.

 

Jak se vyvíjí vkus lidí v oblasti klenotů? Jaký je současný trend?

V současnosti se lépe prodávají drobné šperky s malými kameny, jednodušší, nepřezdobené linie. Dobře se také prodávají šperky z bílého zlata, kde se kombinuje český granát s diamanty, případně s vltavínem.

 

Zvykli si zákazníci nakupovat online? Jsou prodejny stále nenahraditelným zdrojem nových zákazníků?

Část zákazníků si samozřejmě již zvykla nakupovat na našem e-shopu a obrat zde neustále roste. Ale většina zákazníků stále nakupuje na prodejnách, kde si šperk může prohlédnout, ohmatat, vyzkoušet a případně si nechat i poradit od našich prodavaček, protože i nákup šperku už by měl přinášet radost. Naše firemní prodejny mají velmi širokou nabídku a u nás máte navíc jistotu, že si koupíte certifikovaný šperk s českým granátem.

 

Kde hledáte inspiraci při výrobě šperků?

Inspiraci musejí hledat hlavně naši designeři, při vlastní výrobě už musí pracovník postupovat podle výrobní dokumentace, protože vyrábíme hlavně sériovou výrobu pro naše prodejny a smluvní prodejce. Ale umíme vyrobit i zakázkové šperky podle přání a představ našich zákazníků. Provádíme také opravy a renovace historických šperků. Prostě a jednoduše – snažíme se udržet tradiční řemeslo v celé jeho kráse a rozmanitosti.

 

Plánujete nějaké novinky?

Snažíme se vždy přicházet s novými vzory a nápady, takže kromě rozšíření nabídky šperků kolekce Gentle připravujeme i nové soupravy s kombinací českého granátu s diamanty, exkluzivní granátovou soupravu k 70. výročí družstva a v současnosti vyrábíme i ceny pro obnovenou anketu populární hudby „Český slavík“.