Rozhovor s Pavlem Tvrzníkem: O český granát je stále zájem

Dnes jsme si k rozhovoru pozvali Pavla Tvrzníka, se kterým jsme si povídali o unikátním českém drahém kamenu, výrobě pomocí 3D, vkusu Čechů či jak ovlivnila válka poptávku po špercích.

 cesky-granat

Dobrý den, Pavle, mohl byste představit sebe a společnost Granát, d.u.v., Turnov?

Dobrý den. Družstvo Granát vzniklo již v roce 1953 jako družstvo zlatníků se specializací na výrobu šperků s českým granátem. V roce 1961 jsme se spojili s družstvem brusičů šperkových kamenů Precious a v roce 1996 jsme koupili od Rudných dolů úpravnu granátové suroviny v Podsedicích a získali jsme práva k těžbě českého granátu. Naše družstvo tak unikátním způsobem spojuje všechny tradiční obory související s českým granátem, tj. jeho těžbu, broušení, design a výrobu šperků s tímto drahým kamenem až po jeho prodej. A nejen to, družstvo provozuje Muzeum českého granátu v Praze a Galerii Granát v Turnově. Expozice muzea, mimo jiné, představuje unikátní starožitné šperky a předměty s českými granáty a v galerii najdete výstavu o těžbě českých granátů a výrobě granátových šperků. V letošním roce slavíme 70. výročí založení družstva.

 

Máte poměrně dlouhou historii. Bylo složité po revoluci přebudovat firmu, tak aby přežila a byla konkurenceschopná?

Velký problém to nebyl, protože Granát byl družstvem již od svého vzniku a kolektivní rozhodování zde jistým způsobem fungovalo již dříve. V roce 1992 proběhla transformace na družstvo vlastníků podle platného transformačního zákona. Samozřejmě došlo ke změnám na trhu, ale naše družstvo mělo a má k dispozici jedinečnou značku, pod kterou najdete unikátní výrobky – šperky s českými granáty. Právě pro jedinečnost produktu a i díky našim zlatníkům, brusičům a ostatním zaměstnancům, jsme tuto turbulentní dobu přečkali, stejně jako většina výrobních družstev.

SOUPRAVA_01_final
 

 

Specializujete se na granát, který i těžíte. Jaké jsou výhody toho materiálu?

Český granát je unikátní kámen ze skupiny granátů. Díky svému chemickému složení vyniká sytě červenou barvou, kterou si zachovává i při broušení do velmi malých kamenů o velikosti pod 1 mm. Ostatní červené granáty jsou v této velikosti již růžové nebo oranžové. Navíc je chemicky i tepelně velmi odolný a má i vynikající mechanické vlastnosti. Z těchto důvodů právem patří mezi drahé kameny.

 

Na webu jsem našel, že používáte moderní technologie, například 3D. Mohl byste se zmínit o některých inovacích?

Moderní technologie nám umožňují uplatnit kreativitu designérů a vytvořit šperky i s těmi nejjemnějšími detaily, které bychom tradiční technologií nevyrobili. Ale i při tomto procesu výrobu je zachován vysoký podíl ruční práce našich zlatníků.

cesky-granat-retizek

 

Co vám přináší pravidelné výhry v soutěžích Design VD nebo Šperk roku, slyší na to zákazníci?

Velmi si vážíme každého ocenění a uznání, které naše firma obdrží. Je to známkou toho, že ve šperkařském světě je design a kvalitní řemeslné zpracováni šperků družstva Granát Turnov na vysoké úrovni. Takovéto informace jsou pro zákazníky důležité pro jejich výběr a nákup produktů. Jsme vždy potěšeni, když se zpětně dozvídáme o spokojenosti zákazníka s nákupem našich šperků a produktů s českými granáty, ale také s našimi službami.

 cesky-granat-sperky

 

Mají Češi o šperky z granátu zájem?

Zákazníci z celého Česka mají o naše výrobky velký zájem. Snažíme se přinášet stále nové a zajímavé designy šperků pro všechny generace. Sortiment moderních šperků s českými granáty ze žlutého a bílého zlata a stříbra je rozšířen o dárkové předměty zdobené českými granáty. Takže si v našich prodejnách opravdu vybere každý zákazník.

 

A jak je to s poptávkou ze zahraničí? Ovlivnila vás válka na Ukrajině?

Válka na Ukrajině a epidemie Covidu nás ovlivnila, stejně jako jiné výrobce. Ale naší cílem je i přes nepřízeň, která kolem nás panuje, udržet tento tradiční produkt, který je součástí kulturního dědictví Česka, na vysoké úrovni. Naši zákazníci si k nám cestu našli a jsou nám věrni. A to i přes nepřízeň covidové uzávěry, sankce proti Rusku, snížení počtu turistů z Číny a USA, které se v obchodě vždy promítají.

 

Jak se vyvíjí vkus lidí v oblasti klenotů? Jaký je současný trend?

Granátový šperk prochází vývojem a mění se podle módního stylu, který je poplatný dané době. V současnosti jsou módním trendem drobné šperky s jemným designem, který umožňuje vzájemně jednotlivé šperky kombinovat a vrstvit. Mezi poslední novinky patří kolekce z bílého a žlutého zlata, kde se kombinují české granáty s diamanty, případně s vltavíny.

 

Zvykli si zákazníci nakupovat online? Jsou prodejny stále nenahraditelným zdrojem nových zákazníků?

Část zákazníků si samozřejmě oblíbila nákup šperků na našem e-shopu. Ale většina jich zavítá na naše prodejny, kde si šperk může prohlédnout, ohmatat, vyzkoušet a případně si nechat i odborně poradit. Naše firemní prodejny mají velmi širokou nabídku a u nás máte navíc jistotu, že si koupíte certifikovaný šperk s českým granátem.

 06_final_web

Kde hledáte inspiraci při výrobě šperků?

Častou inspirací pro naše designery je samotná příroda. Motivy fauny i flóry najdete na náušnicích, prstenech, přívěscích, náramcích a ostatních špercích. Šperky vyrábíme komerčně i na zakázku podle přání a představ našich zákazníků. Provádíme také opravy a renovace historických šperků. Prostě a jednoduše – snažíme se udržet tradiční řemeslo v celé jeho kráse a rozmanitosti.

 

Plánujete nějaké novinky?

Přicházíme s novými vzory a nápady, takže kromě rozšíření nabídky šperků kolekce Gentle připravujeme i nové soupravy s kombinací českého granátu s diamanty, vyrábíme ceny pro obnovenou anketu populární hudby „Český slavík“. V souvislosti se 70. výročím založení družstva byla zhotovena exkluzivní zlatá souprava, kterou tvoří, mimo jiné, 70 českých granátů unikátních velikostí.
Samotné oslavy se prolínají celým rokem. Některé jsou již za námi, mnohé budou následovat.

Tímto vás srdečně zveme na Den otevřených dveří, který se koná v areálu družstva Granát, d.u.v., Turnov 14.10.2023.