Návod na řetízkový náramek z korálků

S tímto náramkem budete působit velmi elegantně. Je vyroben z drobných korálků, takže na ruce nepřekáží, je ohebný a příjemný na nošení. Výroba vyžaduje trochu zručnosti. Pokud máte doma větší korálky, než dvoumilimetrové, můžete si vyzkoušet postup na nich a pak přejít na drobnější. Vyrobený základ můžete ozvláštnit přišitím perel nebo ohňovek. Můžete měnit i šířku náramku tím, že uděláte jen dvě řady, nebo naopak třeba čtyři. Fantazii se meze nekladou.

 

Co budete potřebovat?

 

Jak postupovat?

 

 

1. Ustřihneme si cca 90 cm nitě. Na každý konec navlékneme jehlu.

 foto1

2. Navlékneme si 12 rokajlů. Posledními dvěma provlékneme druhou jehlu v opačném směru, aby vzniklo kolečko. Dáváme pozor, abychom při zpětném provlékání neprošili i nit. Utáhneme tak, aby kolečko bylo uprostřed, aby nitě byly zhruba stejně dlouhé.

 

foto2

 

3. Na každou nit navlékneme 4 rokajly. Pak navlékneme ještě dva, které prošijeme v opačném směru druhou nití. Utáhneme. Začíná se nám tvořit řetízek.

 

foto3

 

4. Opakujeme bod 3, dokud nedosáhneme požadované délky náramku (bez zapínání). Poslední kolečko vytvoříme tak, že na každou jehlu navlékneme 5 rokajlů a nitě svážeme. Nestříháme! První řetěz máme hotový.

 

5. Nyní začneme druhou řadu. Opět ustřihneme 90 cm nitě a na každý konec navlékneme jehlu. Jednou jehlou provlékneme korálky č. 4 a 3 (viz obr.) na začátku řetězu. Na tu samou jehlu pak navlékneme 3 rokajly. Na druhou jehlu navlékneme 7 rokajlů a prošijeme dva rokajly z první jehly, aby nám opět vzniklo kolečko. Utáhneme opět tak, aby obě nitě byly zhruba stejně dlouhé.

 

foto4

 

6. Na jehlu, která míří směrem k navléknutému řetězu (na obr doleva) navlékneme jeden rokajl a provlékneme dvěma rokajly řetězu (podobně jako v předchozím kroku). Pak navlékneme 3 rokajly. Na druhou jehlu navlékneme 4 rokajly a provlékneme dva rokajly z druhé jehly, aby opět vzniklo kolečko.

 

7. Opakujeme bod 6 a tím vytváříme druhou řadu. U posledního kolečka postupujeme trošku jinak. Na levou jehlu navlékneme jeden rokajl a prošijeme dva rokajly řetězu. Na pravou jehlu navlékneme 7 rokajlů a nitě svážeme. Oba konce provlékneme dvěma rokajly řetězu tak, aby nitě vycházely tam, kde vycházejí nitě řetězu.

 

foto5

 

8. Teď přidáme třetí řadu. Začneme na tom konci, kde jsme začínali druhou řadu, jen na druhé straně. Tak, aby první řetěz byl uprostřed. Opakujeme body 5 až 7.

 

9. Teď stačí zakončit. Navlékneme si cca 40 cm nitě. Jehlu dáme do půlky, aby nit byla dvojitá. Budeme prošívat prostřední kolečko na tom konci náramku, ze kterého nevycházejí nitě. Abychom zakončení měli uprostřed, prošijeme rokajly v pořadí 7, 8, 9, 10, 11, 12, 1, 2, 3, 4, 5, 6 (viz obr u bodu 5).

 

10. Nitě navlékneme do kaloty. Na jednu nit doporučuji navléct jeden rokajl, aby nám uzel neproklouznul ven. Nitě svážeme. Konce doporučuji opálit zapalovačem.

 

foto6

 

11. Bod 10 zopakujeme i na druhém konci. Kaloty zavřeme.

 obr

12. Na kaloty připevníme zapínání a máme hotovo.

 

uvodni_foto