Korálky na krk - návody pro začátečníky

Líbí se vám korálkové náhrdelníky, ale máte pocit, že se ne vždy hodí? Pojďme si ukázat základní typy výroby, které zvládne každý a nejběžnější materiály, které se hodí ke všem příležitostem. 

koralky-na-krk

Basic náhrdelník 

Minimalismus je čím dál oblíbenější a basic šperky nabírají na popularitě. 

Co budete potřebovat?

Na basic náhrdelník vám bude stačit nylonová šňůrka nebo průhledná gumička k navlékání korálků, jehla, korálky a tácek. Budete vyrábět ze skleněných korálků, v průměru o velikosti 1,5 - 2 mm. Díky drobným korálkům bude náhrdelník ve výsledku působit jemně a něžně.

koralky-na-krk-vyroba

Jak na to?

Díky gumičce si můžete náhrdelník naměřit až ke krku. Pokud raději použijete pevnou nylonovou šňůrku, vyrobte si buď delší náhrdelník, aby se dal přetáhnout přes hlavu, nebo přikupte drobnou karabinku s očkem. Zapínání stačí upevnit 2-3 uzlíky. 

Provlékněte navlékací materiál očkem jehly. Korálky si připravte na tácek. Pokud chcete pravidelně střídat barvy, nejlepší bude mít pro každou barvu jeden tácek. Použijte co nejmenší jehlu, ať korálky nepoškodíte.

 

Drhaný náhrdelník z bavlny nebo voskovaných šňůrek 

Drhání (makramé) je metoda pletení pomocí uzlíků. Pokud si chcete vyrobit náhrdelník přírodního vzhledu, použijte čistě bavlněné šňůrky, ze kterých ve výsledku vznikají větší šperky. Voskované šňůrky jsou naopak tenké, pletou se z nich jemnější šperky a práce s nimi je trochu jednodušší. 

Co budete potřebovat?

Dále budete potřebovat nůžky, korálky a stojan, na který si šňůrky připevníte během pletení. Naměřte si dvě šňůrky - jednu třímetrovou a druhou ctyřmetrovou. Na jedné straně šňůrky zarovnejte a poté obě přehněte na půlku. Ve výsledku byste měli mít po přehnutí 3 stejně dlouhé šňůrky a čtvrtou delší.

Jak na to?

Nahoře u přepůlení udělejte uzlík tak, aby vám vzniklo očko o průměru alespoň 1 cm u voskovaných šňůrek a 3 cm u bavlněných šňůrek. Očko bude sloužit jako zavírání. 

Dále si vemte 3 kratší šňůrky do jedné ruky a delší šňůrku do druhé. Dlouhou šňůrkou opakujte lodní uzel stále dokola ve stejném směru. Díky tomu vám vznikne spirálový náhrdelník. 

Korálky budete navlékat na všechny 4 šňůrky, proto si vyberte nějaké s velkým otvorem. Můžete například umístit 1,3 nebo jiný lichý počet na střed náhrdelníku. Pokud chcete více korálků, navlékejte je například vždy po 20 uzlících. 

Kovový náhrdelník, se kterým se blýsknete

Kovové šperky jsou považovány za elegantní doplněk, který se hodí i na lepší příležitosti.

Co budete potřebovat?

K jeho výrobě budete potřebovat vhodný drát o průměru 0,5-0,6 mm, navíječku na drát, kde průměr navíjecí tyčky rozhoduje o velikosti koleček, štípací kleště, ketlovací kleště a půlkulaté kleště se zoubky. Nakonec také tácek na kolečka.

Jak na to?

Na navíječku navinete drát do stlačené pružiny. Z té kleštěmi naštípete jednotlivá kolečka. Ketlovacími kleštěmi si chytíte jedno kolečko a půlkulatými ho otevřete. Na otevřené kolečko dáte dvě kolečka a zavřete. Poté přidáte ještě jedno, aby byla vždy v páru. Pokračujte, dokud není řetěz dlouhý podle vašich potřeb. 

Na hotovém řetězu si najdete střed. Naměřte si drátek na délku korálků + dvou spirál. Ketlovacími kleštěmi vytvořte jednu spirálu, navlékněte korálky a druhou spirálou připevněte k řetězu. Zde už se hodí buď větší skleněné korálky v tmavých barvách, které podpoří elegantní vzhled, nebo přírodní kameny. 

Na závěr si vyrobte z drátu osmičku (dvě propojená kolečka) a háček. Připevněte ke koncům řetězu, čímž vám vznikne zavírání, které se díky váze šperku neotevře.

Proč se věnovat ruční výrobě? 

Rukodělná práce je velmi uklidňující, zvlášť pokud po práci nebo škole potřebujete vypnout hlavu. Tvorba vás rozptýlí, odpočinete si u ní a jako bonus budete mít radost z vlastního krásného výtvoru. Navíc podpoříte motoriku a schopnost soustředit se. 

 

Další publikované návody na náhrdelník z korálků